Bitcoin 20 Bin Doların Altına Düşerse Ne Olur?

Düşüş hissi finans piyasalarını sararken, uzmanlar Bitcoin fiyatının 20.000 doların altına düşüp düşmeyeceğini ve düşerse ne olabileceğini tartıyor.

Bazı uzmanlar Bitcoin’in daha da düşeceğine inanıyor

Bitcoin, şu anda ATH fiyatı 69.000 dolardan büyük bir düşüşle 22.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Şu anda tüm gözler 20.000 dolar desteğinde. Bu seviye aynı zamanda Bitcoin’in 2017’deki son boğa koşusunun zirvesi. Önceki ayı piyasalarında Bitcoin, boğa koşusunun zirvesinin işaret ettiği fiyatın altına asla düşmedi. Ancak bu seferki fark, Bitcoin’in bu işareti geçmek için kat etmesi gereken çok daha az mesafeye sahip olmasıdır.

Sam Callahan, Bitcoin için %80’lik düşüşün mümkün olduğunu söyledi

Swan Bitcoin analisti “Sam Callahan”, önceki ayı piyasalarından elde edilen deneyime dayanarak, Bitcoin’in Aralık 2018’de 3.000 doların biraz üzerine düştüğünde olduğu gibi ATH seviyesinden %80’den fazla düşebileceğini düşünüyor. Bu, Bitcoin’in bu döngüde 13.800 dolara kadar düşmesi anlamına geliyor. Ancak Callahan, eğer öyleyse o kadar da endişeli değil. Analist şunları söylüyor:

Bitcoin’in yatırımcı tabanının önceki ayı piyasalarına kıyasla çok farklı ve daha karmaşık olduğunu belirtmek önemlidir. Bitcoin 20.000 doların altına düşerse, Bitcoin’in uzun vadeli değer teklifi bozulmadan kaldığı için bu indirimli fiyat seviyelerinde önemli satın alma baskısı göreceğimizi düşünüyorum.

Japon kripto borsası Bitbank için kripto para piyasası analisti olan Yuya Hasegawa bu duyguyu paylaşıyor. Geçen ay Hasegawa, Bitcoin’in bu ayı piyasası sırasında 12.200 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Ama şimdi, onun bakış açısı daha iyimser. Hasegawa’ya göre:

Bence Bitcoin geçici olarak 20 bin doların altına düşebilir. Ancak muhtemelen etrafındaki seviyeyi hızla toparlayacaktır.

Ancak herkes Bitcoin için o kadar iyimser değil

Global Block analisti “Marcus Sotiriou“, 20.000 doların daha fazla düşüş getireceğine inanıyor. Sotiriou, kripto kredi şirketi Celsius’u çevreleyen tartışmalara, şirketin iflas etme olasılığına ve bu hafta başlarında tüm kullanıcı para çekme işlemlerini duraklatmaya zorlayan bariz likidite krizine dikkat çekti. Güncel analizlerinde Sotiriou şunları kaybetti:

Celsius’un başı büyük belada. Bitcoin ve Ethereum’a yatırım yapan balinalar tasfiye edilirse, bu daha fazla olumsuzluğa neden olur. Bence birçoğu, Celsius’un marj olarak adlandırılması ve şu anda BTC pozisyonlarında yaklaşık 17.000 dolar civarında bir tasfiye fiyatına sahip olmasıyla meydana gelen bir tasfiye kademesinden korkuyor..

Zorunlu tasfiyeler, yatırımcıların, hesapları bu pozisyonları korumak için yetersiz teminata ulaştıktan sonra Bitcoin türev ürünlerindeki (vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi) beklenmedik bir şekilde ve istemeden kapatmaları gerektiğinde meydana gelir. Bu tür zorunlu satış, Bitcoin fiyatı üzerinde ek bir aşağı yönlü baskıya neden olur. Bu da daha sonra fiyatı daha fazla düşüşle tehdit ediyor. Aynı zamanda daha fazla likidasyona neden olmaktadır.

Arthur Hayes, BTC ve ETH’de bu seviyeleri bekliyor

BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes de dün Twitter’da bu tür bir riskin potansiyelini vurguladı. Hayes, kripto türev piyasasına işaret ederek, çoğu açık pozisyonun (henüz çözülmemiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin sayısı) şu anda Bitcoin için 20.000 dolar ve Ethereum için 1.000 dolar olduğunu kaydetti.

Hayes, piyasa bu seviyelere yaklaştıkça, açık pozisyona sahip yatırımcıların pozisyonlarını korumak için spot piyasada kriptolarını satmaları gerekeceğini açıkladı. BitMEX’in eski CEO’su, eğer bu seviyeler kırılırsa, piyasada “büyük bir satış baskısı bekleyebiliriz” diyor. Durum daha da kötü olursa Hayes, kripto yatırımcılarına “bilgisayarınızı kapatabilirsiniz çünkü grafikler bir süre için işe yaramaz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.