Bayanlara ‘taşıyıcı annelik’ tezgâhı: Bakanlık ihbarı, skandalı ortaya çıkardı

Yeni bir dolandırıcılık örneği, argümana nazaran, İstanbul Etiler’deki bir tüp bebek merkezinde meydana geldi. 3 Eylül 2021’de Sıhhat Bakanlığı İrtibat Merkezi’ne (SABİM) akılalmaz bir ihbar geldi.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir’in haberine göre; kelam konusu ihbarda, 18 yaş altı çocukların ve 18 yaşından büyük bayanların taşıyıcı anne olarak kullanıldığı argüman edildi.

İddiaya nazaran; ihbarda, şu sözler yer aldı:

“Ümraniye etrafında maddi durumu olmayan kızlara yumurta büyütme ilacı temin ediliyor. Bu ilacı kızlara meskenlerinde 11-12 gün kullandırarak yumurtalıklarını büyüttürüyorlar. KKTC ve Gürcistan’daki tüp bebek merkezleriyle mutabakatlı yerleri var. Kızların tüm masraflarını karşılayıp bu iki ülkeye gönderiyorlar. Tüp bebek merkezlerine gönderilen kızlara yumurtaları sattırılıyor. Yumurta büyütme ilacı eczane depolarından alıp Üsküdar’daki bir kahveciye kargolatarak buradan aldırıyorlar. Bebeği olmayan ailelere taşıcı anne buluyorlar ve uydurma evraklarla öteki bir ülkeye gönderip oradaki aileye veriyorlar.”

SAHTE EVRAKLARLA YURT DIŞINA GİDİYORLAR

İnceleme başlatan İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, süreçlerde aracılık yaptığı belirtilen kişinin açık adresine ulaştı. Argümanlara nazaran sürece katılmaya ikna edilen kızlarla Üsküdar’daki kafede buluşma yapılıyordu.

Ardından Beşiktaş Etiler’deki tüp bebek merkezine götürülen kızlar, bir çalışan tarafından hazırlanan evraklarla taşıyıcı anne olarak yurt dışına gönderiliyordu.

Yurt dışındaki irtibatları olan şahıslar tarafından karşılanan kızların çocukları aileye teslim ettikten sonra geri geldikleri ileri sürüldü.

İNCELEME BAŞLATILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından ihbar sonrası olayla ilgili müfettişler inceleme başlattı. İncelemelerde, kız çocuklarının bağlantı kurduğu şahsın kimlik bilgileri tespit edilirken, şahsın sıhhat çalışanı olmadığı belirlendi.

Sağlık Bakanlığı’nca kelam konusu argümanların milletlerarası organize ve kamu sıhhatini tehdit eder nitelikte olduğu gerekçesiyle durumun isimli soruşturma gerektiği belirlenerek 1 Ekim’de ihbarda bulunuldu.

İhbar sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.