Bartın’da 14 yaşındaki kıza tacizde bulunan şüpheli serbest bırakıldı

DHA

Bartın’da kent merkezindeki bir restoranda geçtiğimiz aylarda annesi Melek K.’nin bulaşıkçı olarak çalıştığı restoranda stajyer olarak çalışan Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencisi K.G., annesinin izinli olduğu günde, restoran sorumlusu İsa Temür’ün mutfakta cinsel istismarına uğradı.

K.G., durumu annesi Melek K.’ye anlattı. Bunun üzerine anne ve kız, polise giderek şikayetçi oldu.

Mutfaktaki güvenlik kamerasının kayıtlarında cinsel istismarda bulunduğu belirlenen İsa Temür, gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bölge İdare Mahkemesi kararı bozdu, dava yeniden görüldü

Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklu yargılanan İsa Temür, geçen yıl 18 Ekim’deki karar duruşmasında 12,5 yıl hapse çarptırıldı.

Sanık avukatı, ‘Olayın sarkıntılık düzeyinde kaldığı’ gerekçesiyle verilen cezanın fazla olduğunu savunarak Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne kararla ilgili itiraz etti. İtirazı haklı bulan mahkeme, hükmü bozarak davayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.

16 Mart’ta yeniden görülen davada, İsa Temür bu kez, ‘Sarkıntılık düzeyinde kalan çocuğun cinsel istismarı’ suçundan olayın birden fazla kez gerçekleştirilmesi sebebiyle 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası 6 yıl 3 aya indi

Mahkeme, sanığın saygılı tutumu ve cezanın geleceği üzerindeki olası etkilerini hafifletici indirim sebebi kabul ederek sanığın cezasını 6 yıl 3 aya indirdi.

Serbest bırakıldı

Yargılama sürecinde 10 ay tutuklu kalan İsa Temür, adli kontrol şartı ve denetimli serbestlik kararları uygulanarak serbest bırakıldı.

“Benim izin günümde kızıma cinsel istismarda bulunuldu”

Mahkemenin kararına tepki gösteren anne Melek K. konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Kızımla birlikte geçtiğimiz yıl bir restoranda ben bulaşıkçı, o da stajyer olarak çalışıyordu. İş yerinin hem sorumlusu hem de ustası olan şahıs kızıma tacizde bulundu. O gün benim izin günümdü, iş yerinde herkes çıktıktan sonra akşam saatlerinde kızımı lavabonun yanına sıkıştırıyor ve cinsel tacizde bulunuyor. Kızıma çok güzelsin, çok tatlısın diye cinsel tacizde bulunuyor. Kızımı orada bayağı bir sıkıştırmış. Kızımın akşam eve geldiğinde moralinin bozuk olduğunu görünce ben ne olduğunu sordum. Kızım korkmuş durumu anlattı. Ben de hemen emniyete gittim. Hemen şahıs gözaltına alındı ve sonrasında hemen tutuklandı. İlk mahkemede şahıs tutuklu olarak yargılandı, ikinci mahkemede 12 yıl 6 ay ceza aldı. Daha sonra şahsın avukatı bir üst mahkemeye itirazı sonucunda üçüncü mahkemede cezası 6 yıl 3 aya düşürülerek, denetimli serbestlik şartı ile serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir