ASKON Genel Lideri Aydın: ‘Büyük bir doğumun arifesindeyiz’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, derneğin düzenlediği “Kültepe İktisat Zirvesi”nde konuştu.

Covid-19 salgını ile ekonomilerde yaşanan durağanlığın tüm ülkeleri etkilediğini söyleyen Aydın, ABD’de enflasyonun son 40 yılın tepesine çıktığını, Avrupa ülkelerinin, Ukrayna-Rusya savaşı ile doğal gaz krizi yaşamaya başladığını söz etti.

Dünyayı etkileyen iktisattaki aksiliklerin Türkiye’ye de yansıdığına değinen Aydın, şöyle konuştu:

“Bugün yaşanan epey global krize ve savaşa karşın, dinamik bir biçimde ülke ekonomimizin yönetildiğini görmek biz iş insanlarını güçlü ve inançlı kılıyor. Hükümetimizin yerinde ve vaktinde attığı adımlar yarınlara olan inancımızı da elbet güçlendiriyor. Temel ekonomik göstergelere baktığımızda yıl sonunda 250 milyar doları aşan bir ihracat sayısına kavuşacağız. Kaldı ki son 12 aylık sayılara baktığımızda bu dataları görüyoruz. Ve tekrar çift hanelere ulaşmış bir büyüme göreceğimize de inanıyoruz.”

“Sürdürülebilir bir büyüme için en büyük katkının sanayi ve ihracat tarafından geldiğini görmekteyiz. Sanayi kapasite kullanım oranlarımız yüzde 80’leri aşmış durumda” diyen Aydın, “Sanayicilerimizin 2023-2024 yılları için kapasite artırmak üzere yeni makine ve teçhizat siparişleri verdiklerini memnuniyetle izlemekteyiz. Yani çarklar, artan bu kapasite kullanımlarıyla üretmeye devam edecek ve ülkemiz büyüyerek hedeflediği birinci 10 iktisat ortasında yerini alacaktır. Tüm bu datalar gösteriyor ki büyük bir doğumun arifesindeyiz” savında bulundu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.