ABD’den ‘Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç konusundaki tasaları çözülebilir’ bildirisi

Jake Sullivan, Biden’ın Güney Kore ve Japonya ziyareti esnasında başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Lideri Joe Biden’ın bugün İsveç ve Finlandiya önderleri ile bir ortaya geldiğine işaret eden Sullivan, ABD’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine dayanağının tam olduğunu vurguladı.

Sullivan, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine ait duruşu konusunda ise “Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan ve öbür yetkililer tarafından lisana getirilen kaygılarının konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz.” tabirini kullandı.

“Ekipler görüşmeye devam edecek”

Kendisinin dün mevkidaşı İbrahim Kalın ile, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü anımsatan Blinken, “Bugün de hem Finlandiya Cumhurbaşkanı hem de İsveç Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve takımıyla direkt görüşme niyetinde olduklarını söyledi ve gruplar görüşmeye devam edecek.” tabirini kullandı.

Sullivan, mevzunun tahlili için ABD’nin direkt Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşma niyetinin olmadığını bu hususun temelinde Türkiye ile Finlandiya ve İsveç ortasında çözülmesi gereken bir mevzu olduğunu lisana getirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.