ABD’den İsrail’e ileti: En yeterli yol iki devletli tahlil

ABD Lideri Joe Biden, resmi temaslarda bulunduğu İsrail‘de, Başbakan Yair Lapid ile bir ortaya geldi.

Batı Kudüs‘te gerçekleşen buluşmada Biden ve Lapid, ABD ile İsrail ortasında Kudüs Müşterek Stratejik İştirak Deklerasyonu‘nu imzaladıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Yair Lapid, burada yaptığı açıklamada Biden’a hitaben, İran‘ın nükleer faaliyetlerine karşı “diplomasinin işe yaramayacağını” söyledi.

Lapid, “Dünyadaki tek Yahudi devletini yok etmek istiyorlar. Buna asla müsaade vermeyeceğimiz” diyerek, “Kelimeler onları durduramayacak. Sayın Lider, diplomasi onları durduramayacak. İran’ı durduracak tek şey, nükleer programlarını geliştirmeye devam ederlerse özgür dünyanın güç kullanacağını bilmektir. Onları durdurmanın tek yolu, masaya sağlam bir askeri tehdit koymaktır” tabirlerini kullandı.

ABD Lideri Biden ise Rusya‘nın Ukrayna‘ya açtığı savaşa işaret ederek, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘i eleştirdi.

Biden, şunları kaydetti:

“Putin’in Ukrayna’ya saldırısı, dünyanın her yerinde barış ve istikrar için bir meydan okumadır. Putin’in savaşı stratejik bir başarısızlık olmalı ve özgür dünya, Ukrayna’nın demokrasiye ulaşmasına yardım etme kararlılığımızı desteklemelidir. ABD, Rus şiddeti tarafından harap olan ve yerlerinden edilen Ukrayna ve Ukraynalıları desteklemeye devam edecektir.”

‘İRAN’IN NÜKLEER GÜÇ OLMASINA ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ’

Joe Biden, İran’ın nükleer faaliyetlerine de değinerek, “İran’ın nükleer güç olmasına asla müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Biden, şöyle devam etti:

“Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en düzgün yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ve bölgede, teröre takviye veren balistik füze programı ve Hizbullah üzere teröristlere, uzantılarına silah aktarılması üzere İran’dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

‘İKİ DEVLETLİ TAHLİL VURGUSU’

Biden, İsrail ile Filistin ortasında kalıcı barışın sağlanması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “İsrail; bağımsız, demokratik ve Yahudi bir devlet olarak kalmalıdır. Bunu sağlamanın da en uygun yolu, her iki halkın yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli bir çözümdür” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.