AB, Rus petrolünün yasaklanması konusunda muahedeye varamadı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, AB Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde tartışmayı sürdürüyor.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, AB Dışişleri Bakanları’nın Rus petrolüne ambargoyu da içeren Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde şimdi mutabakata varamadığını açıklayarak, “Ne yazık ki bugün bir muahedeye varmak mümkün olmadı” dedi.

Borrell, bugünkü toplantının Macaristan’ın Rus petrolüne uygulanacak yasak ile karşı karşıya kalacağı zorluklarla ilgili kimi hususlara açıklık getirdiğini tabir ederek “Bugün bir muahedeye varmaya çalışmak gündemde bile değildi, zira bunun mümkün olmadığını biliyorduk. Birtakım üye devletlerin isteksiz olmasının nedenleri hakkında yalnızca petrol yasağı değil, yaptırım paketinin başka ögeleri hakkında da çok yapan bir tartışma yaptık” dedi.

Borrell, Dışişleri Bakanlarının Ukrayna’nın silah alımlarının desteklemek için ek 500 milyon euro sağlamaya karar verdiklerini ve AB’nin bu gaye için ayırdığı toplam paranın 2 milyar euroya ulaştığını tabir etti.

AB, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan tüm petrol ithalatını yasaklamayı ve ülkenin en büyük bankası Sberbank’ı SWIFT sisteminden çıkarmayı planlıyor.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus petrolüne uygulanacak yasağın Macaristan için oluşturacağı meselelere AB’nin tahlil bulması halinde Rus petrolüne yönelik AB yaptırımlarına onaylayacağını tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.