300 metrede 3 tane cami varken amfitiyatroyu yıkıp cami yapacaklar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kıyıdaki yeşil alan içinde bulunan amfitiyatro ve etrafını yıkıp denizi doldurarak cami yapılması için çalışmalara başladı. Belediye, bakanlığın Etraf Vilayet Müdürlüğü aracılığıyla askıya çıkardığı imar değişikliği planına itiraz etti.

CHP’li Ereğli Belediye Meclisi, bakanlığın imar değişikliği talebini kabul etmemesine karşın geçtiğimiz aylarda ilçeye gelen takımlar denizde ve karada yer etüdü ölçüm çalışmaları yaptıktan sonra Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı imar değişikliği planını da askıya çıkardı.

CHP’li Belediye Lideri Halil Posbıyık, halkın büyük çoğunluğunun karşı çıkmasına ve belediyenin cami yapılacak 8 yer göstermesine karşın amfitiyatroyu yıkıp, denizi doldurarak cami yapma ısrarına karşı hukukî çabayı sürdürdüklerini söyledi.

Başkan Posbıyık, Zonguldak Valiliği Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü tarafından 16 Mayıs tarihinde askıya çıkarılan imar değişikliği planına ettiklerini açıkladı.

“300 METRE UZAKLIKTA 3 CAMİ VAR”

Belediye tarafından yapılan itirazda, ek dolgu planı ve değişikliğini kapsayan alanın etrafındaki yürürlükteki imar planı, mevcut halihazır durumun ve kullanımların dikkate alınmadığı belirtilerek,

“İlave dolgu alanı olarak önerilen alanın yaklaşık 300 metrelik yürüyüş uzaklığı içerisinde mevcut durumda 3 adet cami bulunmaktadır. Plan değişikliği yapılan alanın etrafında yer alan kullanımlara ait rastgele bir tahlil yahut planda yer alacak kullanımlara ait bir muhtaçlık programı/analizi, yapılmadığı; Vilayet Müftülüğünün bu bölgede cami alanına muhtaçlığı olup olmadığı, yatırım programı içerisinde olup olmadığına ait görüşlerinin alınmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

Belediye Lideri Halil Posbıyık

VATANDAŞLAR VE BELEDİYE SIKINTI DURUMDA KALACAK

İtiraz dilekçesinde ayrıyeten, “Yürürlükteki mevzuatlar ve şehircilik prensiplerine uygun olarak imar planlarında araç trafiğinin azaltılması, toplu taşıma ve yaya öncelikli bir ulaşım sisteminin kurgulanması temeldir.

Kentin en değerli meselelerinden biri günlük trafik yoğunluğu ve otopark alanlarının gereksinimi karşılamamasıdır. Cami alanının kullanımı ile getireceği trafik yükü ve otopark muhtaçlığının tahlil edilmediği, plan değişikliğine yansıtılmadığı, tahlil üretilmediği, sonuç olarak kent halkının ve mahallî idarenin mevcut sorunun büyümesiyle baş başa kalacağı anlaşılmaktadır.

İlave dolgu alanı olarak tasarlanan alanın sadece park, çocuk oyun alanı, rekreatif alan, yürüyüş ve bisiklet yolları ile bütüncül bir biçimde planlaması gerektiği; alanın 300 metrelik yürüyüş arası içinde mevcutta 3 adet cami varken 3 bin 200 metrekarelik inşaat alanına sahip kıyıda cami alanı yatırımı yapılması kamu kaynaklarının boşa kullanılmasından öte gitmemektedir.

Yapılmak istenilen cami alanı için yeniden yakın bölgelerde alternatif alanlar bakanlığınıza sunulmuş olmasına karşın hiçbir alternatif tarafınızca kabul görmemiştir tabirlerine yer verildi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.